YBU-Genç Yeryüzü Doktorları

“Doktor olmak zor” cümlesi, hepimizin bildiği, söyleyegeldiği bir cümledir belki. Bu cümle genellikle doktor olmak için tıp fakültelerine girebilmek adına alınması gereken yüksek puanlardan, yahut tıp eğitimi sırasındaki zorlu müfredattan dem vurmak için kullanılır. Fakat bana sorarsanız, doktor olmak, bunlardan dolayı zor değildir aslında. Zira analitik zekası biraz kuvvetli olan herkes bu süreci bir şekilde başarabilir. Zor olan şey, tıp mesleğinin insanı dönüştürmesi, ve onu, meslekler arasındaki belki de en ayrıcalıklı vasıf olan “hekim” sıfatına layık bir hale getirmesidir. Hekim, “doğru ve yanlışı birbirinden bilgece ayırma” yeteneğine sahip insanlara uygun görülmüş bir sıfattır aslında. Ve isteriz ki, sağlığımıza, hastalığımıza ve canımıza müdahale yetkisi verdiğimiz bu insanlar, “hekim” olsunlar; dilimize, dinimize, kökenimize, rengimize bakmadan, yaşam denen o muammanın akıl almaz karmaşıklığına saygıyı hiç kaybetmeden, tüm insanlığa şifa olsunlar.

Böyle bir ülküyü ve dönüştürücü bilgeliği tıp fakültelerinde ne kadar verebiliyoruz, bilmiyorum. Ama kadim kültürümüzün içimize işlemiş olan izleri sayesinde, yaşı kaç olursa olsun, bu engin ufukları gözüne kestirmiş insanlarımız, şükürler olsun ki, hep varlar ve var olmaya devam edecekler. Üniversitelerdeki yoğun müfredat akışı içinde hayatını yaşamaya dahi fırsat bulamayan nice genç değerimizin yanı sıra, tıp gibi dağ misali bir eğitimle hemhal olurken bile “insanlık için daha fazla ne yaparım?” sorusunu akıllarından atamayan, bunun cevabı için kapı kapı çözüm arayan gençler, o yüzden hep buralardalar ve inşallah hep var olacaklar.

Genç Yeryüzü Doktorları gibi..

Gözlerinde kutup yıldızı misali parıltılarla daha iyi bir dünya kurmak için çırpınan gençleri gördükçe, onları tanıdığınız için kendinizi şanslı hissediyor; geleceğe daha bir umutla bakabiliyorsunuz.

İyi ki varlar ve inşallah daha da çoğalırlar…

YBU Genç Yeryüzü Doktorlarının organize ettiği Yeryüzü Konuşmalarından birisi haftaya Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilkent Yerleşkesi Konferans Salonunda.

Gelin, bu güzel insanlarla tanışın…

GYDD-Etkinlik

Genç Yeryüzü Doktorlarının organize ettiği yeryüzü konuşmalarının 25.si sizlerle buluşacak…

 

Yeryüzü Konuşmaları nedir?

Genç Yeryüzü Doktorları Türkiye’nin dört bir yanında üniversitelerde faaliyet göstermeye başladığından beri, Yeryüzü Doktorları’nın tek tek her üniversiteyi ziyaret ederek kendilerini, dertlerini ve bu derdin en büyük geleceği olan Genç Yeryüzü Doktorları’nı anlattıkları; devamında da bir Genç Yeryüzü Doktorunun hislerini paylaştığı samimi bir söyleşi ortamıdır.

Program Akışı:
14.30 Fotoğraf Sergisi Açılış ve Ziyareti
15.00 İkram
15.30 Yeryüzü Konuşması
– YBU Genç Yeryüzü Doktorları Danışmanı Sn. Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan
– YBU Rektörü Sn. Prof. Dr. Metin Doğan
– YBU Tıp Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. Selami Akkuş
– Yeryüzü Konuşması Sn. Uzm. Dr. Yahyahan Güney
– Sn Ömer Faruk Kuran

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn